FAQ - Často kladené otázky

 • Bývam v oblasti, ktorá nie je pokrytá pozemnými sieťami, v regióne obklopenom veľkými horami, kde signál neprechádza. Môžem aj napriek tomu využívať službu tooway?

  ÁNO, satelitný internet je rýchly internet dostupný „kdekoľvek a pre všetkých“.

 • Čo mám robiť, keď si chcem predplatiť službu?

  To je veľmi jednoduché. Kontaktujte nás prosím telefonicky na tel. č. +421 (0)903/486 477 alebo emailom shop@comptel.sk.

 • Umožňuje satelitný internet prístup k triple-play?

  Áno. Satelitný internet umožňuje prijímanie satelitného televízneho vysielania pridaním jedného televizuálneho zariadenia k parabolickej anténe, čím je možné prijímať bezplatné aj spoplatnené stanice. Výhodou prijímania satelitného televízneho vysielania je, že pripojenie k internetu nie je blokované. Satelitný internet môže zabezpečovať aj telefonické hovory prostredníctvom technológie VoIP (hlas cez IP). Túto službu pridávajú poskytovatelia služieb a jej cena sa môže meniť v závislosti od poskytovateľa.

 • Je anténa a inštalácia satelitného internetu zahrnutá v cene predplatného?

  Cena parabolickej antény a inštalácie nie je zahrnutá v predplatnom. Mení sa v závislosti od toho, či si chcete toto zariadenie zakúpiť alebo prenajať.

 • Je skutočne možné dosiahnuť ponúkanú prenosovú rýchlosť satelitného internetu?

  Určite. V porovnaní s pozemným pripojením ADSL, ktorého kvalita služieb je proporcionálna vzdialenosti medzi predplatiteľom a prístupovým serverom, technológia prístupu k rýchlemu satelitnému internetu umožňuje dosiahnuť ponúkané prenosové rýchlosti za každých okolností. Satelitný internet sa okrem toho snaží spravodlivo rozdeľovať zdroje satelitu medzi všetkých svojich predplatiteľov a v prípade silného zaťaženia šírky pásma mierne zníži výkon najväčších spotrebiteľov šírky pásma – napríklad preberanie veľkých súborov, typu film v HD, bude pomalšie, aby tieto zaťaženia nemali žiaden vplyv na prístupovú rýchlosť k internetu pre veľkú väčšinu používateľov.

 • Je možné si jednoducho zmeniť balík satelitného internetu?

  Áno, kontaktujte nás prosím telefonicky na tel. č. +421 (0)903/486 477 alebo emailom shop@compte

 • Aké zariadenie je potrebné pre rýchly satelitný internet?

  Stačí vám počítač (systém Mac, Windows alebo Linux) so zabudovanou sieťovou kartou (10/100 Mbit/s), parabolická anténa a modem na satelitný internet. Nie je potrebné žiadne káblové vedenie ani telefónna linka, ani žiaden doplnkový softvér..

 • Ako dlho trvá prebranie hudobnej nahrávky pri rýchlosti 22 Mbit/s?

  Nie dlhšie ako 2 až 3 sekundy.

 • Môžu príjem satelitných vĺn ohroziť klimatické podmienky?

  Nie. Mraky, vietor, dážď, búrka – nič z toho nemôže ovplyvniť pripojenie k rýchlemu satelitnému internetu. Anténa je schopná zaručiť pripojenie k internetu aj pod 20 cm snehu. Satelitný internet odpovedá automaticky na zoslabenie signálu spôsobeného silným dažďom zvýšením výkonu prepojenia a technikami adaptívneho kódovania dát (Adaptívne kódovanie a modulácia, ACM) , ktoré kompenzujú prípadné prerušenia a optimalizujú používanie šírky pásma zosilňovača satelitu. Toto opatrenie zabezpečuje sieti tooway oveľa väčšiu spoľahlivosť ako ponúkajú iné dvojsmerné satelitné služby v Európe. Iba mimoriadne nepriaznivé meteorologické podmienky môžu ovplyvniť prenos satelitných vĺn.

 • Predstavujú satelitné vlny nejaké nebezpečenstvo pre zdravie?

  Žiadne. Okrem toho Medzinárodná komisia pre ochranu proti neionizačnému žiareniu (ICNIRP) uviedla, že emisie v pásme KA nepredstavujú žiadne riziko pre zdravie. Tieto vlny sú oveľa menej výkonnejšie v porovnaní s vlnami jednoduchého mobilného telefónu a sú smerované iba k satelitu KA-SAT.

 • Čo je to pásmo KA a aké sú jeho výhody?

  Vysielacie satelity využívajú predovšetkým frekvencie pásma Ku, ktoré pokrýva veľké geografické územie jednou stopou. Satelitný internet využíva pásmo Ka, ktorého výhodou je oveľa vyššia koncentrovanosť ako pri pásme Ku a ktoré umožňuje prenášať väčší tok informácií s užšími zväzkami. Tým umožňuje opätovné využitie frekvencií, a teda cenovo atraktívnejšie paušály. Väčšia kvalita dostupnej šírky pásma zlepšuje prenos dát, a tým predplatiteľom ponúka vyššie maximálne rýchlosti. Vyššie frekvencie pásma Ka umožňujú predplatiteľom používať menšie a lacnejšie antény.

 • Je možné pripojiť tooway k sieti?

  Áno, medzi sieť a satelitný modem stačí pripojiť router IP. Naša firma vám umožňuje okrem iného aj vytvorenie domácej Wi-Fi siete (na základe dohovorenej cenovej ponuky). Alebo je možné všetky smerovače Wi-Fi pripojiť k satelitnému modemu, čím je možné využívať bezdrôtovú navigáciu.